Opinie

Bardzo dziękuję za Smoka Szczepana! Mój niespełna trzyletni wnuczek Jaś stał się jego fanem od pierwszego obejrzenia, a teraz ogląda stale. Świetne, ciekawe ćwiczenia. Bardzo dobrze pokazane (brawo mali aktorzy). Dobre tempo. Jaś nauczył się prawidłowo wymawiać głoskę „r” i – jak sądzę – Smok Szczepan również się temu przysłużył. Polecam Państwa film moim znajomym. Z zainteresowaniem czekam na kolejne Państwa pomysły. Może coś w formie logopedycznej gry komputerowej? Może Smokowi Szczepanowi urodzi się siostrzyczka?
Bardzo serdecznie pozdrawiam.

Maria Albrechcińska-Oleksiuk i Jaś,

Film bardzo, bardzo mi się podoba. Instruktaż dla rodziców i nauczycieli jest kapitalnie opracowany: nie poucza, nie krytykuje błędów, niczego nie narzuca, krok po kroku wyjaśnia etapy rozwoju mowy dziecka, udziela wiele cennych wskazówek i sygnalizuje to, co najczęściej niepokoi rodziców. Kolejne scenki ogląda się i słucha z wielką przyjemnością i zaciekawieniem. Dynamiczna akcja, świetne kadry filmowe i montaż, a obecność dzieci demonstrujących zabawy logopedyczne aktywizuje dzieci przed ekranem do spontanicznego naśladowania, do aktywnej zabawy. Nie ukrywam, że tego się spodziewałam, gdy pierwszy raz zobaczyłam demka Smoka Szczepana. GRATULUJĘ!
Film logopedyczny to nowa jakość w naszej niekiedy żmudnej pracy.
Z niecierpliwością czekam na dalsze produkcje.

Więcej informacji o filmie i jego zastosowaniu w pracy logopedycznej z dziećmi niepełnosprawnymi zamieszczę w moim Poradniku Logopedycznym (dział: POMOCE)

Marzena Mieszkowicz , pedagog specjalny, neurologopeda
http://www.poradnik-logopedyczny.pl

Mój synek Karolek (4,5 roku) od kiedy zaczął mówić, niektóre głoski wymawiał w dziwny sposób, a niektóre zastępował innymi. Mimo upływu czasu oraz niewątpliwie ogromnego zakresu słownictwa, nic się samoistnie nie zmieniało. Kiedy skończył 3 latka, zaczął chodzić systematycznie na ćwiczenia do przedszkolnej pani logopedy. Ćwiczenia nie dawały żadnych rezultatów, synek nie potrafił po prostu prawidłowo wymawiać niektórych głosek (k,g,s,sz,cz,ż,dż,r). Powstały podejrzenia o wady w budowie aparatu mowy – podejrzewano za długie wędzidełko i przerost trzeciego migdała. Badania oraz konsultacje u laryngologa oraz chirurga wykazały co prawda nieznaczną nieprawidłowość wędzidełka, ale niegroźną, poza tym wszystko było w porządku. Dostaliśmy od logopedy wykaz codziennych ćwiczeń, ale przy pracy zawodowej obydwojga rodziców oraz przy dwojgu dzieciach (a potem już trojgu), było to raczej niewykonalne i ćwiczyliśmy od przypadku do przypadku. Synek rozpoczął drugi rok w przedszkolu i na tle rówieśników jego mowa stała się wyraźnie dziecinna i niedoskonała. Nadal chodził do logopedy, bez najmniejszych zmian w wymowie.

W tym czasie dowiedziałam się o płycie za Smokiem Szczepanem i postanowiłam ją zamówić. Od początku wszystkie dzieci polubiły tę płytę i jej oglądanie połączone z konsumpcją paluszków, dmuchaniem przez słomkę itp. stało się codziennym rytuałem, a nawet jak do któregoś z dzieci przychodzili koledzy, zamiast wspólnej zabawy chętnie oglądali „Smoka Szczepana”. Po około dwóch tygodniach Karolkowi po raz pierwszy udało się powiedzieć „k”, najpierw było to prowokowane przeze mnie poprzez „wpychanie”, języka, a po paru dniach był w stanie już sam wypowiadać słowa z tą głoską, zachęcany przeze mnie i najstarszego synka, który w pilnowaniu wymowy Karolka dostrzegł swoją braterską misję i w trakcie zabawy prosił go o powtarzanie różnych słów. Obecnie, po ok. dwóch miesiącach, Karolek bez wysiłku wypowiada słowa zawierające głoski „k” i „g”, teraz nastawiamy się na „sz”, które już trochę zaczyna mu wychodzić. Jestem pewna, że pomogły w tym ćwiczenia z płyty, które ogólnie wyrabiają cały aparat językowy, a dodatkowo uświadomiły całej rodzinie (bratu i także nam, rodzicom), celowość poszczególnych ćwiczeń. A dzieci uwielbiają płytę, w zasadzie od czasu jej zakupienia tylko parę razy prosiły o puszczenie jakiejś bajki z płyty, zazwyczaj zadowalają się „Smokiem Szczepanem”.
Pozdrawiam i dziękuję za to wartościowe przedsięwzięcie.

Ola Janikowska,

Ukazała się wreszcie doskonała pomoc logopedyczna wspomagająca domową terapię wad mowy. Film „Igraszki logopedyczne Smoka Szczepana” pozwala rodzicom na dokładne zrozumienie istoty prostych zaburzeń mowy jak seplenienie i rotacyzm (nieprawidłowa wymowa głoski „r”) oraz umożliwia samodzielne podjęcie korygujących ćwiczeń logopedycznych w warunkach domowych. Dzięki interesującej formule, dowcipnie prowadzonej akcji, wciąga także dzieci do uczestniczenia w zabawach i ćwiczeniach. Film jest godny polecenia wszystkim osobom, które chcą nieść pomoc wadliwie mówiącym maluchom.

Józef Oczadły, logopeda

To co ma do zaproponowania Smok Szczepan jest rewelacyjne!!! Nie ma mowy o „żmudności ćwiczeń”! Komu się tylko da wskazujcie Smoka Szczepana!! Przysyłajcie swoje oceny, dzielcie się opinią na temat tego filmu ze smokiem!!

Monika, Forum pomocy logopedycznej
http://www.centrumlogopedyczne.pl

Film logopedyczny – „Igraszki logopedyczne Smoka Szczepana” jest świetny (przynajmniej dla nas). Reakcja Moniki przez 10 minut – fantastyczna. Słuchała i cały czas naśladowała ćwiczenia języczka. Anno jeśli Twoja córeczka uczy się drogą naśladownictwa -to szczerze polecam.
Jutro daję do szkoły – upiększymy zajęcia rewalidacyjne.

Sonia , Forum dyskusyjne
http://darzycia.nowoczesny.pl

„Igraszki logopedyczne smoka Szczepana” to znakomita pomoc dla dzieci z wadami wymowy. Jako dziennikarka i autorka artykułu w tygodniku „Wprost” nt. zwalczania wad wymowy pt. „Zaklinanie mowy” muszę przyznać, że to produkt, jakiego jeszcze nie było. Moja pięcioletnia córka, która miała kłopoty z wymową „s” jeszcze nigdy tak chętnie nie ćwiczyła, jak z pomocą tej płyty. Nie mogła się wręcz oderwać i sama prosiła, żeby jej włączyć film. Po trzech dniach ćwiczeń była ogromna poprawa. Teraz wymawia wszystkie głoski bez kłopotu. Zauważyłam też, że znacznie poprawiła się jej dykcja. Mówi czysto i wyraźnie. Cały czas chętnie wraca do filmu, który nie tylko pokazuje jak prawidłowo wymawiać głoski, ale też dostarcza dzieciom wielu informacji o świecie. Jest dynamiczny, kolorowy, optymistyczny, a przede wszystkim skutecznie likwiduje wady wymowy u maluchów.

Monika Florek-Moskal,

Doszedł. Bardzo warto kupić dla zaczynających ćwiczyć. Dużo prostych ćwiczeń, część w formie zabawy, np. jedzenie paluszków z kubka bez pomocy rąk. Ja zamierzam go wykorzystywać do codziennych ćwiczeń. Młodemu się podoba i naśladuje dzieciaki z filmu. Myślę, że dla młodszego dziecka też się nadaje. Do niektórych ćwiczeń najwyżej dorośnie z czasem:)
Jest tam też test prawidłowego wymawiania głosek, pokazane są błędne układy narządów artykulacyjnych i prawidłowe. Jest utrwalanie głosek, ćwiczenie wyrazów. Ja jestem zadowolona, że kupiłam.

Anatemka, forum dyskusyjne
http://gazeta.pl

Kiedy zapytałem logopedę w przedszkolu mojej córki o jakąś kasetę do ćwiczeń aparatu mowy dla dzieci, zdziwiona moim pytaniem pokazała mi czarno-białą kartkę papieru z wypisanym ćwiczeniami i podobną, nudną książeczkę. Znałem to wszystko, bo od dawna bezskutecznie próbuję zachęcić córkę do ćwiczeń. Kiedy trafiłem na film „Igraszki logopedyczne smoka Szczepana” moje kłopoty się skończyły. Córka sama nalega, by jej włączyć kasetę i nie odchodząc od telewizora naśladuje pokazywane na ekranie ćwiczenia. Z każdym dniem mówi coraz wyraźniej. Gorąco polecam ten film wszystkim, których dzieci mają kłopoty z wadami wymowy!!! Jest sprawdzony!

Adam z Warszawy,

Chciałabym tą drogą serdecznie podziękować za rewelacyjną moim zdaniem pomoc logopedyczną ze smokiem w roli głównej. Nasz synek Philipp (3,5 roku) chociaż mówi bardzo dużo, to jednak bardzo niewyraźnie. Obecnie jesteśmy na etapie stawiania diagnozy.
Ponieważ mieszkamy w Austrii, systematyczny dostęp do polskich logopedów i pomocy logopedycznych jest znikomy, a bardzo nam zależy, aby syn poprawnie posługiwal się językiem polskim.
Na jednym forum przeczytałam, jak ktoś szczerze polecał „Igraszki logopedyczne smoka Szczepana” i nie zastanawiając się od razu zamówiłam. I nie zawiodłam się! Philipp uwielbia je ogladać i chętnie naśladuje ćwiczenia. Widać już poprawę w wymowie.
Serdecznie polecam „Smoka Szczepana” wszystkim znajomym, których dzieci mają problemy z wymową. Mam nadzieję, ze wkrótce powstaną kolejne projekty z tej serii.
Pozdrawiam

Renata Macheta,